Акнето е един от най-често срещаните кожни проблеми. Почти всеки човек се е сблъсквал с него в някой период от живота си.
Какво представлява акне?
Кожата на лицето, шията и деколтето са покрити с микроскопични косъмчета. Понякога те, както и порите на кожата, се запушват и себумът и мъртвите клетки, които по принцип излиза на повърхността на кожата, остава блокиран вътре. Това е началото на процесът, водещ до образуване на комедони, което всъщност е и началната фаза на всеки тип акне.
Типове акне
Има две главни групи акне – невъзпалително и възпалително.
В невъзпалителното акне се включват комедоните или така наречените черни точки(без връх) и бели точки(с бял връх). Тези комедони могат да се превърнат във възпалено акне при изстискване или наличие на възпаление някъде в близост или някъде в тялото, защото са добра хранителна среда за бактериите.
Възпалителното акне включва така наречените подкожни пъпки – папули, пустули, кисти и нодули. Папулите и пустулите се образуват, когато себумът, блокиран в комедоните се възпали от бактерии. При по-тежки случаи, те се превръщат в кисти и нодули, при които възпалението се разпространява в съседните пори.
На какво се дължи акнето?
Хормони
Хормоните са един от основните фактори за развитието на акне, като се отдава специално внимание на половите и щитовидните хормони. Първите пъпки се образуват в пубертета, когато хормоните в човешкото тяло се променят. Често при наличие на високи нива на мъжкия хормон андроген, се наблюдава акне.
Хранене
Храните сами по себе си не причиняват и не предотвратяват акне. Комбинацията между гените, начина на живот и храната играят кумулативна роля за това състояние. Учените трябва да проведат още изследвания с различни храни, но до сега са открити няколко възможни тригера за акнето. Например, кравето мляко е предназначено за новороденото теле и то съдържа хормони за спомагане на растежа му. Човешкия организъм няма нужда от тези чужди хормони и при прекомерната консумация е възможно тялото да не може да ги разгради, и така да се образува акне. Повишеният прием на захарни храни и напитки и рафинирани въглехидрати повишава риска от акне, защото в тези случаи се отделя голямо количество инсулин, който влияе и на останалите хормони. Приемът на полезни, чисти, натурални храни може значително да намали риска от акне и да повиши качеството на живот.
Гени
Друг важен фактор е наследствеността. При акнето се наблюдава сходна клинична картина при близки родственици. Ако родителите са имали акне, е много вероятно и децата им да имат. Това е единственият фактор, върху който нямаме влияние.
Стрес
Стресът причинява много здравословни проблеми, и един от тях е акне. При често притеснение, натоварване и недоспиване, е
възможно да се появи акне. Това частично се дължи на хормоналните промени, които възникват, когато тялото е подложено на стрес.
Как да преборим Акнето?
Най-важно е първо да се открие причинителят на акнето. Това може да се осъществи при специалист – дерматолог, който ще назначи специални изследвания и проби, за да се определи точно какво предизвиква състоянието.
Често акнето е причинено и лошо хранене. Най-лесния начин да откриете дали акнето е причинено от хранителна нетолерантност е да спрете да консумирате храната за период от поне 2 седмици. Ако се наблюдава подобрение, вероятно акнето се дължи на това.
Препоръки
Не стискайте пъпките, за да не се разнесе акнето в други части на лицето и да не останат белези.
Не пипайте лицето си, защото е възможно да нараните активните пъпки или да разнесете бактериите от ръцете си по лицето.
Консумирайте антиоксидантни храни, които действат противовъзпалително на тялото, като например боровинки, спанак, арония, броколи и зелен чай.
Не мийте лицето си по-често от два пъти на ден, защото така кожата може да започне да произвежда още повече себум и това да задълбочи проблема.
След измиване, за да подсушите лицето си, използвайте кърпи за еднократна употреба.
Сменяйте калъфката на възглавницата си няколко пъти в седмицата.
Изградете си рутина за грижа за кожата и я спазвайте редовно.
Професионални продукти за борка с активно акне
Химичните пилинги са изключително ефективни при лечението на активно акне. BioRePeelCl3 е пилинг от ново поколение. Той действа посредством двуфазна технология, като чрез коктейл от буферирани киселини постига биоревитализация на кожата и изсушаване на пъпките. Има противовъзпалително, антисеборейно и кератолитично действие. Препоръчва се курс от 4-6 процедури през 14-дневен интервал.
Локални продукти за борка с активно акне
Подбрахме някои от съставките, налични в козметичните продукти, които имат доказан ефект против акнето.
Салицилова киселина
Салициловата киселина ексфолира кожата, а също и отпушва порите. Действа благоприятно на мазна акнеична кожа и спомага за намаляването на пъпките.
Ретинол, ретиноид, третиноин (Витамин А)
Ретинолът стимулира образуването на нови клетки в кожата и премахването на мъртвите и повредени клетки – един от най-ефективните начини за борба с акне. Съставката е изключително силна и не се препоръчва за хора с чувствителна кожа.
Ниацинамид (Витамин В3)
Витамин В3 подобрява защитната бариера на кожата. Притежава противовъзпалителни свойства и е ефективен против активните пъпки.
Гликолова киселина
За ексфолиация на кожата е по-подходящо да се използват така наречените химични ексфолианти, вместо физичните(съдържащи ексфолиращи парченца). Акнето може да се разрани или разпространи при употребата на груби ексфолианти. Гликоловата киселина е течност, която се използва вечер. Тя премахва мъртвия слой кожа и избистря тена.
Аскорбинова киселина (Витамин С)
В борбата с акне аскорбиновата киселина спомага за намаляването на червенината и предпазва от уврежданията на свобобните радикали.